1 Yaş Doğum Günü Konsepti için 9 farklı fikir

Doğum günü konsepti seçmek özellikle 1 yaş doğum günü için çok da kolay olmuyor. Bebeğiniz henüz en çok neyi sevdiğini söyleyemiyor olabilir, ona uygun bir konsept bulamamış olabilirsiniz. Parti Konsepti kararını verirken onun en çok seveceği, en güzel fikirleri araştırıyorsunuz. Size yardımcı olmak için 1 yaş erkek ve 1 yaş kız doğum günü içine fikirler ve örnekler vermeye çalışacağım.

dogum gunu konsept fikirleri

Öncelikle Doğum Günü Konsepti Nasıl Seçilmeli?

1 yaş bebek doğum günü konsepti seçerken, bebeğinizin en sevdiği oyuncakları, en sevdiği kitapları, belki en sevdiği çizgi filmi bir düşünün. Küçük bir oyuncaktan bile harika bir doğum günü konsepti oluşturabilirsiniz.

Sonra doğum günü süslemelerini hazır paketler mi satın alacaksınız? Süsleme işini yapanlara özel olarak mı hazırlatacaksınız?  Yoksa hepsini kendiniz mi yapacaksınız karar vermelisiniz.

Eğer hazır paketler satın alacaksanız, konsept seçenekleriniz hazır olanlarla sınırlı olacaktır. Bu paketler genelde en çok tercih edilen karakterlerden oluşuyor. Örneğin miki mouse-minni mouse, örümcek adam, elsa karlar ülkesi gibi çok meşhur doğum günü konseptlerini kolayca bulabilirsiniz. Eğer herşeyi kendiniz yapmayı tercih ettiyseniz, elinizdeki malzemeler ve hayal gücünüzle sınırlısınız demektir.

Eğer partinizin konseptini, size özel olarak dışarıya hazırlatacaksanız, ve kişiye özel tasarımlar, kişiye özel konseptler üreten biriyle anlaştıysanız, yapabilecekleriniz anlaştığınız kişinin yetenekleriyle orantılı olacak. Komple bir parti süslemesini, posterinden, kürdan süslerine kadar,  bebeğinizin en sevdiği konseptle hazırlamak ustalık ister. Bebeğinizin fotoğraflarıyla özel tasarımlar, evinizin dekorasyonu-renkleri-kutlama alanına en uygun çalışmalar, yeni fikirler, yaratıcı çalışmalar, sadece sizin partinizde olacak faaliyetleri yaptırabileceğiniz biriyle anlaşmanız  partinizin istediğiniz gibi olmasını garantileyecektir.

İşte işin uzmanından Doğum Günü Parti Konsepti  Fikirleri

1 Doğum Günü Pastası Seçimi

Konseptin ne olacağına karar verdiğinizde, ilk olarak doğum günü pastanızı hazırlatmalısınız. Pastanızın tasarımına karar vermeniz için, önce kendiniz birkaç pasta örneği beğenirseniz, pastayı yaptıracağınız kişiye kendinizi çok daha iyi anlatabilirsiniz. Örnekleri pastacınıza gösterdikten sonra, ondan da isteğinize yakın örnekler göstermesini isteyin. Mesela ben  evekurabiye sayfamda pasta siparişi aldığımda, mutlaka araştırıp farklı örnekler bulmaya çalışıyorum. Çoğu zaman da, aklıma gelen tasarımı bilgisayar başında basitçe tasarlatarak, yapacağım pastaya en yakın bir görselini sunmaya çalışıyorum. Örnek görsellerden veya bilgisayar tasarımlarından pastanızı seçmek işinizi çok daha kolaylaştıracak, kutlama günü kötü sürprizlerle karşılaşma riskinizi azaltacaktır. Hayaller ve gerçekler her zaman birbirini tutmayabiliyor.

2 Doğum Günü Masa Süslemeleri

Doğum Günü konseptinin, pastadan sonra en önemli kısmı Doğum Günü Masası süslemeleri Özel tasarlanmış peçetelikler, su şişesi etiketleri, kürdan süsleri, resimli amerikan servisleri, bardak etiketleri, tabak etiketleri gibi süsler, pastayla birlikte konseptinizin en önemli parçaları olacak.

Bu süsleri, bebeğinize özel yaptırıyorsanız, özenle tasarlanmasını isteyebilirsiniz. Hazır görseller üzerine küçük bir kafa kondurarak yapılanlar yerine,  konseptinize ve pastanıza uygun bir tasarım talep edebilirsiniz. Bebeğinizin fotoğrafının güzel kullanılması, konseptteki her parçanın birbiriyle uyumlu olması çok önemli. Masanızın büyüklüğü, kişi sayısı, ikramlıkların neler olacağı bile tasarım yapılırken dikkat edilebilecek şeyler olabilir.

masa-susleme-konsept

3 Doğum Günü Masasının Yerleşimi

Partiyi yapacağınız yer belli olduğunda, önce doğum günü masasını nereye koyacağınızı seçmelisiniz. Bütün parti boyunca önünde fotoğraflar çekilecek, pasta üflenecek, ikramlıkların çoğu masada olacak… Tüm bunlar için masanızı doğru yere koymanız gerek.

Mesela, masanızı pencerenin önüne koymayın. Fotoğraf çekerken arkadaki ışık bütün fotoğraflarınızın fazla karanlık yada fazla parlak çıkmasına sebep olur. Arkasında geniş bir duvar olacak, yeterli ışık alan bir yer en iyi seçim olacaktır. Arkadaki duvara bayrakları, posterleri, balonları istediğiniz gibi yerleştirebilirsiniz.

4 Parti Özel Süslemeleri

Masanın yeri ve masa üstündeki süslemeler tamamsa, etrafın süslenmesi de tüm bunlarla uyumlu olmalı. Örneği, doğum günü konseptine uygun masanın arkasına asacağınız “İyi ki doğdun” bayrakları, duvarları süsleyecek bebeğinizin fotoğrafıyla hazırlanmış posterler, etrafa asılacak süslemeler, kapıya asılacak hoş geldiniz posterleri… Tüm bunlar, hayalinizdeki konseptte olmalı, mümkünse aynı kişi tarafından isme özel tasarlanmalı. Böylece misafirleriniz kapıdan girdikleri andan itibaren konsepti tam olarak yaşayacaklar, bebeğiniz ve siz de hayalinizdeki doğum günü partisini yapmış olacaksınız.

5 Fotoğraf Çekimi

Doğum günü partisi yapıyorsanız, her anını fotoğraflamak istersiniz mutlaka. Gelen misafirlerinizle de hatıra fotoğrafları ve selfieler çekilmeden olmaz. Bu yüzden fotoğraf çekimini önceden planlamak en mantıklısı. Doğum günü pastasını üflerken, en güzel nereden fotoğraf çekilebilir, ışık yeterli mi, süslemelerinizin hepsi fotoğrafta görünüyor mu diye misafirler gelmeden birkaç deneme yapmakta fayda var. Pasta üfleme aşaması telaşın en yüksek olduğu an olacağı için, kimin hangi telefon veya kamerayla fotoğraf çekeceğini. Ayrıca video çekilecekse, bunu kimin yapacağını belirlemelisiniz. Bu hem ortadaki karmaşanın azalmasını sağlar, hem de sizin fotoğrafları dert etmeden anın tadını çıkarmanıza yardımcı olur.

Doğum günü konsept mini mouse süsleme

Hatıra fotoğrafları için, pasta üfleme dışında belirli alanlarda tasarımlar da yapmalısınız. Hazırlıklarınızı yaparsanız, çekilen tüm fotoğraflar doğum günü konseptinize uygun olacaktır. Belki duvara asacağınız bir posterin önünde, belki hazırlattığınız fotoğraf çerçevesiyle. Belki de doğum günü masası etrafında misafirlerinizin hatıra fotoğrafları çekmesine imkan sağlamalısınız. Böylelikle herkes kendi fotoğrafını çekip, kendi sayfasında kolayca paylaşabilir. Paylaşımlarda kullanılması için bir hashtag seçip, hazırlattığınız çerçeveye-postere ekletebilirsiniz. Belki de trend topic sizin partiniz olur 🙂

6 Misafirlere Özel Hazırlıklar

Doğum günü partiniz küçük de olsa büyük de olsa, misafirlerinizi en iyi şekilde ağırlamak ve onları en güzel şekilde yolcu etmek isteriz. Misafirleriniz için küçük birer hediye çantası hazırlatabilirsiniz. İsterseniz özel tasarım bebeğinizin ismi ve resmiyle çantalar hazırlatabilir, isterseniz de hazır satılanlardan alabilirsiniz. Çantaların içine bütçenize göre küçük hediyeler koyabilirsiniz. Şeker hamurlu kurabiyeler, bebeğinizin bir resmiyle hazırlanmış buzdolabı magneti, lavanta keseleri, özel tasarlanmış kitap ayraçları, çocuklar için şekerler, minik oyuncaklar, kaplamalı çikolatalar gibi bir çok seçeneğiniz var.

dogum-gunu-hediyelik-canta

7 İkramlıklar

Doğum günü pastanız ne kadar güzel olsa da, yanında vereceğiniz ikramlıklar da önemli. Kurabiyeler, kekler, börekler, belki de zeytinyağlılar, mezeler, doğum günü masanızda olması gerekenler. İçecekleri de unutmayın.  İçecek denince akla ilk gelenler kola-fanta oluyor genellikle. Ama doğum günü partinize miniklerin de geleceğini düşünerek mutlaka sağlıklı içeceklere de yer vermelisiniz. El yapımı limonata, meyve suları ve süt çocuklar için en ideal içecekler olabilir.

8 Eğlenceli Aktiviteler

 

Doğum günü partisi, sadece pasta kesip fotoğraf çekilecek kısa bir an olmayacak. Misafirlerinizle güzel vakit geçireceğiniz, herkesin keyif alabildiği bir parti yapmak elinizde. Çocuklar ilgilerini kolaylıkla kaybedip sıkılabiliyorlar. Sıkılmış ve huysuz bir çocuk hem kendisi, hem de anne babasının partiden keyif almaması demek olabilir. Bunun için, doğum günü partinizi önceden küçük küçük aktivitelerle planlamalısınız. Çocuklar için her şeyi bir anda değil, aralıklarla yaparsanız, hem onların ilgisini istediğiniz gibi yönlendirebilirsiniz, hem de harika bir parti çıkarmış olursunuz.

Mesela, doğum günü konseptinize uygun hazırlanmış küçük bir pinyata partisi.  Hediyelikler içinden çocuklar için hazırladıklarınızı onlara özel bir vakitte sunma. Küçük grup oyunları planlama. Kısa bir çizgi film gösterisi gibi aktiviteler partinizi uzun süre canlı tutabilir.

parti pinyata pinata

9 Genel İhtiyaçlar

Eğer doğum günü partinizi dışarıda bir mekanda kutlayacaksanız, misafirlerin yeri kolayca bulabilmesi için telefonlarına konum gönderebilirsiniz.

Araçla gelecek misafirlerin, park sorunu yaşamayacağından emin olmalısınız. Evinizde veya farklı bir mekanda da olsa, etrafı bilen bir kişi misafirleri karşılayıp park için yardım etmede gönüllü olabilir.

Bebek ve çocuklu misafirlerin farklı ihtiyaçları olabilir. Bez değiştirme, emzirme, mama verme, uyutma gibi ihtiyaçlar olacaktır. Eğer parti evinizdeyse, bir odanızı buna göre hazırlamanızda fayda var. Eğer ev dışında bir mekanda yapacaksanız, bu ihtiyaçların giderilebileceği yeri önceden ayarlatmalısınız.